Rådet 1: Rysslands mest betalda olympiska mästare

Rådet 1: Rysslands mest betalda olympiska mästareI slutet av 1800-talet var en kommissionde olympiska spelens väckelse. Lite senare organiserades Internationella olympiska kommittén - IOC, den omfattade de mest auktoritativa och initiativrika medborgarna i olika länder. De första olympiska spelen ägde rum sommaren 1896 i Aten.

Rysslands mest kända olympiska mästare

Representanter för det ryska riket ocksådeltog i den internationella olympiska rörelsen, men det första landslaget i vårt land först utfördes först vid OS 5 i Stockholm 1912. Det är värt att notera att ryska idrottare ändå utförde på de 4 olympiska spelen i London 1908. Även i landet inte har sin olympiska kommittén, så 8 personer gick till OS i de enskilda ordning, agerade de i konståkning, cykling, friidrott och brottning. Nikolai Panin blev den första ryska olympisk mästare, vann guld i konståkning, gör speciella former. Två silvermedaljer i kampen emot medan Nikolai Orlov i viktklassen upp till 66,6 kg och Alexander Petrov i kategorin över 93 kg. Talent och skicklighet hos ryska idrottare lockade omedelbart stor uppmärksamhet från allmänheten. I mars 1911 inrättades den nationella olympiska kommittén i Ryssland, blev dess ordförande statsrådet Sreznevskiy Vyacheslav Izmaylovich. Trots att de olympiska spelen i Stockholm var något misslyckade (Ryssland delas med Österrike 15: e plats i lagtävlingen), hade en enorm inverkan på utvecklingen av den ryska sporta.Sovremennaya OS-laget i Ryssland är ett av de mest talrika. På vinter-OS 2010 i Vancouver, var Ryssland representeras av 175 idrottare, däribland 51 personer - hedrad mästare sport, 72 - Master of sport av internationell klass, 41 mästare av sport, 10 - kandidater till herre och en idrottare pervorazryadnik.V bland de mest titeln idrottare laget det är möjligt att nämna biathlete Olga Zaitseva, mästare i sport i internationell klass. Hon är olympisk mästare i Turin (2006), världsmästare (Hochfilzen, 2005), i VM har 6 segrar, och under 2009 i Pyeongchang, Sydkorea, vann hon två guld och två brons medali.Esche en Ärade mästare i sport i skidskytte - Ivan Tcherezov. Det är silvermedaljör i World Junior VM 2000 och World Student Games 2001 vid OS i Turin, även tog han silver och senare (2005, 2007 och 2008) blev en trippel mästare mira.Aleksandr Zubkov - en medlem av det ryska landslaget och förtjänade mästare på sport i bobsled, har ett stort antal utmärkelser. Han är mästare Ryssland i två-man team (2004) och fyra (2001, 2003-2005.), 2001 och 2003 - en silvermedaljör Ryssland i två delar. Zubkov - rysk mästare i bob-start i två-man team (2002-2004 gg.), Och fyra, silvermedaljören av mästerskapet i Ryssland på en böna-start i topp fyra i 2000 (2001-2004 gg.). Silver på Cup of Russia i två-man team (2000), guld vid EM i fyra (2005), silver (2005) och brons (2003) vid VM i topp fyra. Alexander Zubkov vann en silvermedalj vid OS i Turin och har en massa olika nagrad.V bland de mest titeln ryska idrottare också inkluderar: Lalenkov Evgeny (ledare för den ryska nationella skridsko), Rochev Basil (skidåkare) Medvedev (Arbuzov) Eugene (skidåkare) , Demchenko Albert (rodel idrottare), Lebedev Vladimir (freestyle, akrobatik), Evgeni Plushenko (skater) Yevteyeva Nina (ledande inom kort spår skridsko team av Ryssland). Ishockeyspelare med flest utmärkelser just nu är: Ilya Kovalchuk, Evgeni Malkin, Pavel Datsyuk, Sergei Fedorov, Alexander Ovechkin och Evgeni Nabokov. Den mest titeln idrottare i världen är Larisa Latynina. För sin fantastiska karriär som gymnast vann hon 18 olympiska utmärkelser, nio guld, fem silver och fyra bronsmedaljer! Det finns ingen sådan mängd olympiska medaljer från någon idrottsman, inte i en sport. Och det är värt att överväga att det har vunnit många fler medaljer vid mästerskapen i Sovjetunionen, Europa och världen.

Tips 2: De olympiska spelenas mest vinnande vinnareTa emot guld, silver eller bronsmedalj vid olympiska spelen höjer idrottaren till toppen av ära, han blir för evigt en legend av sitt land. Om det finns flera av dessa medaljer får han chansen att bli en världsberömd sportstjärna och göra sitt namn i OL-kalendern.

De olympiska spelen mest betitlade vinnarnaDen mest omtalade idrottaren i världen - amerikanMichael Phelps, simmare. Vid OS 2004 och 2008 vann han totalt 16 medaljer, varav 14 var guld och 2 bronsmedaljer. Genom antalet guld utmärkelser, han övertog Larissa Latynina och anses vara den mest betalda idrottsmanen i de olympiska spelen. Michael Phelps är också en 26-timmars världsmästare och innehavare av 7 världsrekord. Michael Phelps är något sämre än det totala antalet medaljer Larissa Latynina. Ryska gymnast fick det största antalet utmärkelser vid OS i 1956, 1960 och 1964. Hon vann 18 olympiska medaljer, inklusive 9 guld, 5 silver och 4 bronsmedaljer. Dessutom är Larissa Latynina en 8-tiden världsmästare, flera mästare i Sovjetunionen och Europa. Efter den olympiska karriären coachade hon idrottslagens lag för OS i 1968, 1972 och 1976. Tredje platsen tas av Paavo Nurmi, en idrottare från Finland. Vid olympiska spelen 1920, 1924 och 1928 vann han 9 guld och 3 silvermedaljer. Samma antal guldmedaljer från Mark Spitz, den amerikanska simmaren, och även Carl Lewis, atlet från USA. De ockuperade respektive fjärde och femte platsen. Åtta guld och 4 silvermedaljer från Bjorn Daly, en skidåkare från Norge, samma resultat mottogs av Birgit Fischer från Tyskland, som kanot och kajak. De tog sjätte och sjunde plats i listan över de mest kända idrottarna i de moderna OS. Något underlägsen dem, den japanska gymnasten Savao Kato och simmaren från USA Jenny Thompson, fick de 8 guld, 3 silver och 1 bronsmedalj. På tionde plats vann Matt Biondi, en simmare från Förenta staterna, OS i 1984-1992 med 8 guld, 2 silver och 1 bronsmedalj. Dessutom är det värt att notera Ray Jury, en idrottare från USA - han har 8 guldmedaljer.


Tips 3: Vem är mästarna av antalet olympiska guldVid första anblicken är inget gemensamt med en simmare från USAMichael Phelps, gymnast från Sovjetunionen Larissa Latynina och idrottare från Finland Paavo Nurmi nr. Dessutom är det alla tre utestående atleter. Trots allt bodde de vid olika tidpunkter, de konkurrerade inte med varandra. Men de som tror det är felaktiga. Det Phelps, Latynina och Nurmi leder listan över världsrekordinnehavare i antalet guld olympiska medaljer, framför flera hundra andra sportstjärnor.

18-tiden olympisk mästare Michael Phelps bestämde sig för att återuppta sin sport karriärOlympiska fenomen

I världssportens historia är nästan halv tusenidrottare som återvänder från sommar- och vinter-OS med tre eller fler guldmedaljer mästare. Nästan 200 av dem vann minst fyra sådana utmärkelser på spelen. Sjuttio idrottare stolt bär titeln fem olympiska mästare, 34 av dem vann minst sex guldmedaljer. Sjutton Olympians har sju mästerskapstitlar, 12 vinnare har åtta och fler. Slutligen bara fyra - friidrott Karl Lyuis (USA) och Paavo Nurmi (Finland), amerikansk simmare Mark Spitz och gymnast i Sovjetunionen Larisa Latynina - är ägare av nio ledande OS-medaljer, vilket ger deras antal endast till en annan fenomenala representant för den amerikanska resan - Michael Phelps. I sitt tal vid tre OS i rad, han vann i poolen 22 utmärkelser, varav 18 var guld! Denna fantastiska prestation kan anses vara ouppnåelig och till och med evig. När allt kommer omkring är det närmaste "förföljare" Phelps av de befintliga konkurrenterna en norsk skidskytten Ole Einar Berndalen, som efter spelen i Sotji var åtta guld. Men för att komma ikapp med amerikansk simmare, är 40-åriga norska nödvändigt att stanna i sporten åtminstone fram till 2022. Och inte bara för att tala igen, genom OS minst två vintern, men också för att vinna varje lopp ... Placeringen av ledarna, som definitivt inte kommer att förändras förrän sommar-OS 2016 i Rio de Janeiro, eftersom ingen av de möjliga "konkurrenter" Michael det skjuter ut, är: Phelps - 22 medaljer, inklusive 18 guld, två silver och brons, Latynin - 18 (9, 5, 4), Nurmi - 12 (9, 3, 0), Spitz - 11 (9 , 1, 1), Lewis - 10 (9, 1, 0), Berndalen - 13 (8, 4, 1), Nikolai Andrianov - 15 (7, 5, 3), Boris Shakhlin (båda - USSR gymnastik) - 13 (7, 4, 2), Edoardo Manjaro tti (Italien, stängsel) - 13 (6, 5, 2).

Baltimore Bullet

Ett sådant smeknamn till en infödd i Baltimore i statenMD Michael Fred Phelps II, ljudet av det fullständiga namnet på den 18-tiden olympiska simning mästare, gav fansen. Och inte bara bland dem som har många års respekt såg som ledare för det amerikanska laget träffar poolen rekord efter rekord och regelbundet stiger till översta steget på den olympiska prispallen. Sex gånger det hände i Aten 2004 (där Phelps vann också två bronsmedaljer), åtta - i Peking 2008, och fyra - London 2012 (plus två brons) .K uppnå absolut rekord för guld och sammanlagt OS-medaljer, kan du även inkludera 26 av sina segrar på VM i 50-metersbassäng och sju titlar de bästa simmare i världen. Så det är helt förståeligt sorg för många fans av Phelps, när efter 2012 spelen i London, deras 27-åriga vid tidpunkten idol förklarade föreställningar genomförda. Liksom sin glädje över nyheten om hans återkomst till sporten under våren 2014 och en ny seger i en av turneringarna i USA.

Pedestal för Tarzan

De flesta av de 70 mest betitladeidrottare, olympier, för vilka inte minst fem guld är män. De finns på listan över 48 mot 22 kvinnor, ledd av Larisa Latynina, som talade på spelen 1956, 1960 och 1964. Första platsen bland 17 länder, för vilka sju dussintals olympiska rekordbrott utfördes, är konfidentiellt ledda av USA, bland annat tack vare Phelps, som slog Latyninas rekord. Amerikanerna i det nästan tredje - 20. Den andra raden i uppställningsbordet upptas av Ryssland / Sovjetunionen - 11 personer. På tredje plats är Tyskland / GDR - 6.Samymi "zolotoemkimi" 16 sport representerade i "listan över 70" är gymnastik - 17 personer, simning - 14 och stängsel - 6. Dessutom femfaldig mästare i spelen 1924 och 1928 amerikanska Johnny (Peter Johann) Weissmueller, mer känd för sin roll som Tarzan i Hollywood-filmserien med samma namn, var den enda av 70 som vann omedelbart i två sporter - simning och vattenpolo.
Tips 4: Den mest betalda fotbollsklubben i EnglandEngelska Premier League Championshipär en av de bästa fotbollsligorna i Gamla världen. Detta mästerskap anses med rätta vara den rikaste, det var i England att fotboll föddes i modern mening. Bland de många utmärkta klubbarna i Premier League kan titeln utpekas.

Den mest betalda fotbollsklubben i EnglandDen mest betalda fotbollsklubben i EnglandDet är kanske känt för hela världen. I Ryssland har denna engelska klubb flest fans. Det handlar om ett lag från Manchester, grundat i slutet av XIX-talet (1878) - Manchester United.

Manchester United har den störstaAntalet segrar i fotbollsturneringen i England - 20 gånger Manchester United utmärkte sig i mästerskapet. Förra gången hedersnavnet vann denna klubb under säsongen 2012-2013.

Mer än tio gånger Manchester United vann den äldstafotbollsturnering i världen (FA Cup) - 11 gånger. Dessutom håller England England League Cup-tävlingen. I den här turneringen vann de "röda djävlarna" 4 gånger.

Bland andra troféer som Manchester United vann på hemmaplanen är det värt att notera Super Bowl of England: de har ett känt lag tjugo.

På den europeiska arenan Manchester United ocksåuppnådde stora höjder. Så, laget med "Old Trafford" vann tre gånger den ärade trofén i European Champions Cup (Champions League). Segern över "Bayern" 1999 i sista minuten för alltid gick in i världsfotbollens historia, som en enastående prestation av spelare som visade karaktär i en hopplös situation. Den första trofén i Cup of Champions Manchester United vann 1968, den sista (i Champions League) - 2008. Två gånger (2009, 2011) spelade Manchester i finalen.

Andra viktiga segrar på Manchester United i den europeiska arenan är triumfer i Cup of Cups (1 gång), UEFA Super Cup (1 gång). I tiden vann United den Intercontinental Cup och klubbens VM.

Det bör noteras att i vissa källor mesttiteln fotbollsklubb i England kallas "Liverpool". Huvudkriteriet för detta val var fem segrar av "röd" i Champions League. Men "Liverpool" vann färre gånger det inhemska engelska mästerskapet (18 mot 20 i Manchester).


Tips 5: Den mest betalda fotbollsklubben i SpanienFör närvarande, den spanska fotbollsmästerskapenär erkänt som ett av de mest intressanta tack vare närvaron i spanska klubbar av de mest framstående världsberömda stjärnorna. I den högsta spanska fotbollsdelen är några av de starkaste klubbarna i världen, men historiskt sett erkände det mest kända fotbollslaget i Spanien endast en.

Den mest betitlade fotbollsklubben i SpanienDen bästa fotbollsklubben i XX-talet efter versionFIFA blev känt som det berömda Madrid-laget "Real". Det är det här laget som är mest känt i Europa. Därför är det ganska logiskt att känna igen "creamiest" bästa laget och Spanien.

För mer än ett sekels existensMadrid "Real" har vunnit flera troféer både på hemmascenen och i europeiska områden. Den översta spanska division (La-ligan) "Real" vann mer än trettio segrar (32). Det här är den bästa siffran bland de spanska lagen. Som jämförelse: "Barcelona" vann mästerskapet bara 23 gånger.

Real Madrid är den nittontidiga vinnaren av den spanska cupen, nio gånger gånger "galaktikos" vann Super Cup i sitt land.

Bland alla europeiska fotbollsklubbar, ingenvann trupperna i cupen (League) mer ofta än det här spanska laget. "Real" vann tio gånger i en prestigefylld turnering. Den främsta förföljaren av Madrid i denna indikator är den italienska "Milano" med sju segrar i nämnda tävling.

Två gånger vann "Real" en seger i den andra invikten av European Cup - UEFA Cup. Samma antal vinster är listade som "krämiga" i UEFA Super Cup och i Intercontinental Cup. En gång (2014) vann "Real" klubbens världsmästerskap.

Enligt uppgifterna i början av 2016 har "Real" 77prestigefulla segrar på hemmaplanen och europeiska turneringar. Detta imponerande antal titlar Madrid kunde vinna över 113 år. Fläktarna i Spaniens mest beprövade lag hoppas att antalet "Real" troféer i framtiden kommer att öka alltmer.


Tips 6: Hur släde har blivit en olympisk sportEn sällsynt ryska saga, vars verkanförekommer på vintern, gör utan gammal folklig roligt skridskoåkning med en isglid på släden. Under 1900-talet blev denna traditionella underhållning en professionell vinterdisciplin. För 50 år sedan blev kälkning en del av det olympiska programmet. Byta ut det i en annan sleddisciplin - skelett.

När barnens vinterglädje blev en extrem olympisk sport
instruktion

1


Existerande länge tomgång ellerhögtidliga ridning på träsläden-vagnar med järnskridskor började bli en sport runt mitten av XIX-talet. Dess grundare var flera namnlösa britter som bestämde sig för att flytta ner en av de alpina glidbanorna på en släde.

2


Förresten, Alperna, särskilt tyska och österrikiska,där det fanns en oofficiell ankomst av en grupp engelska herrar, blev så småningom ett riktigt mekka för slädesmakare. Även den första olympiska tävlingen, som hölls för ett halvt sekel sedan, hölls på alpinbanan i österrikiska Innsbruck.

3


På professionellt språk betyder luge"Tävlingar för utförsåkning på enkla eller dubbla slädar längs ett tidigare lagat isspår". År 2014 framträdde en annan typ - lagreläet. Deltagarna i raserna ligger på ryggen och benen framåt, och detta är den största skillnaden mellan släden och släktet. I den åker idrottaren längs rännhuvudet först och nedåt.

4


Förvalt släde endast med hjälp av vissakroppsrörelser. Eller, när det gäller dubblar, två kroppar som ändrar nedstigningsbanan. En sådan uppenbar enkelhet är ofta en fråga om skämt. Till exempel kallas spåret i olympiska sochi ganska lätt för en professionell sportanläggning - "Sankey".

5


I det officiella olympiska programmet lugekom relativt nyligen - 1964. Ersättning, tack vare den internationella olympiska kommitténs goda vilja, ett "relaterat" skelett. Men debuthelgen visade sig vara ganska ledsen. På tröskeln till den första tävlingen på alpina släde-bobsledspåret kraschade en av idrottsmännen, en brittisk Kazimierz Kay-Skjipeski.

6


Återigen, försvara min åsikt om Internationella presidentenFederationen av kälkning, lyckades den österrikiska Bert Isatish inte utan svårighet. Den första mästaren i Innsbruck-64 var representanten för Tyskland Thomas Keller. Situationen förändrades inte för mycket under det följande halvt seklet. De flesta av de olympiska medaljerna i släden vinner fortfarande av representanter för alperna - Tyskland, Österrike och Italien.

7


Sovjetiska idrottare-lugers första ochDet enda guldet vann 1980 i Lake Placid. Den olympiska mästaren var då kvinnan från Vera Zozulya. I Ryssland började denna sport utvecklas 1910. Ett separat team av ryska olympier debuterade 1994. Den mest betecknade bland inhemska mästare av slädesport är ägaren till tre silver olympiska medaljer (2006, 2014) Albert Demchenko.

8


När det gäller skelettet, som i början bukade till sinOlympisk platssläde, och senare återvände till spelets program, sedan på sin väg till en bra sport började han 1892. Det var då en engelskman som heter Child, och utformade en sporthyra, senare kallad "skelett".

9


Tävlingar №1 på extrem nedstigning från bergetupp och ner 1905 i Österrike. Under 23 år gjorde skelettet sin debut vid II-OS i St. Moritz. Den första mästaren var den amerikanska Jennison Heaton, innan han inkluderade sin bror John.

10


Nyfiken, den andra olympiska turneringenskelettister hölls 1948, och igen i St. Moritz. Efter femton år drevs skelettet från den olympiska "familjen". Hans plats vid OS-64 gavs till luge sport. Slutligen, vid 2002-spelen i Salt Lake City, ägde den andra olympiska returen plats. Kanske den sista.